Piramidy w Bośni to naturalne formacje

Tak powiedział bośniacki minister kultury Gavrilo Grahovac i postanowił wstrzymać finansowanie z budżetu wykopalisk prowadzonych przez archeologa-amatora Semira Osmanagicia w bośniackiej miejscowości Visoko.

Wzgórze Visocica w Visoko, czyli domniemana Piramida Słońca

Według ministra wykopaliska w Visoko nie są poważnymi archeologicznymi badaniami, a prowadzący je ludzie są niewiarygodni. Badania przeprowadzone na prośbę ministra przez bośniackich naukowców z różnych uczelni i instytutów wykazały, że wzgórze Visocica, które Osmanagić nazwał Piramidą Słońca, to zwykła góra, a jej piramidopodobny kształt jest skutkiem naturalnych ruchów tektonicznych.

Minister zapowiedział też, że przyjrzy się założonej przez Osmanagicia fundacji, która formalnie odpowiada za wykopaliska, gdyż naruszają one regulacje dotyczące badań archeologicznych.

Fundacja odrzuciła zarzuty ministra i oświadczyła, że jej prace dobrze wpływają na wizerunek Bośni w świecie. Osmanagić oskarżył zaś przeciwników badań o ich sabotowanie zmianami prawnymi i naciskami na władze lokalne, by nie wydawały zgody na tegoroczne badania (fundacja wystąpiła o nią w marcu).

Wstrzymanie finansowania prac z budżetu nie oznacza końca wykopalisk Osmanagicia, gdyż jest to tylko jedno z wielu źródeł ich finansowania.

Na podstawie Javno. Zachęcam do lektury mojego ubiegłorocznego artykułu o Osmanagiciu i jego badaniach.

Krótkie wieści

Nurkowie z Key West na Florydzie wyciągnęli z wraku XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu „Santa Margarita” ołowianą skrzynię z tysiącami pereł. Zapieczętowana skrzynia ma około 8,5 cm na 14 cm. Oprócz niej nurkowie wyłowili złotą sztabę, osiem złotych łańcuchów i setki innych przedmiotów. Naukowcy szacują wartość pereł na milion dolarów.