Nietknięty grobowiec egipskiego urzędnika

Szczęście dopisało belgijskim archeologom. Badając pewien pochówek na nekropoli w Deir al-Barsha niedaleko miasta Minja (225 kilometrów na południe od Kairu) odkryli przypadkiem nietknięty grobowiec wysokiego urzędnika.

W środku zbudowanego około 4100 lat temu grobowca znaleźli mumię mężczyzny noszącego imię Henu złożoną w drewnianej skrzyni pokrytej hieroglificznymi tekstami zaadresowanymi do bogów Anubisa i Ozyrysa.

W grobowcu znajdowały się też doskonale zachowane drewniane figurki robotników wytwarzających cegły, kobiet robiących piwo i mielących ziarna oraz łodzi z wioślarzami. Jest też rzeźba przedstawiająca samego Henu. Figurki są wykonane bardzo realistycznie. Artysta zadbał nawet o taki szczegół jak ubrudzone ręce i stopy robotników.

Polecam stronę o grobowcu przygotowaną przez belgijskich naukowców.

Krótkie wieści

Członkowie Stowarzyszenia Archeologii i Ochrony Zabytków „Perkun” oraz redakcji miesięcznika „Odkrywca” twierdzą, że odkryli w katedrze w Kwidzyniu szczątki trzech mistrzów krzyżackich. Przy leżących w drewnianych trumnach zmarłych znaleźli krzyżackie sprzączki do płaszczy i fragment rycerskiego pasa.

Badania wykazały, że but znaleziony w sierpniu ubiegłego roku w norweskim lodowcu ma aż 3400 lat (film). Jest najstarszym butem znalezionym w Norwegii, ale nie na świecie. Starsze o blisko pięć tysięcy lat są buty, które znaleziono w połowie ubiegłego wieku w Missouri (USA).