Dokopali się do ogrodów Lukullusa

Mozaiki, które zdobiły nimfeum w ogrodach Lukullusa, odkryli archeolodzy w centrum Rzymu, niedaleko słynnych Hiszpańskich Schodów. Nimfeum to rodzaj fontanny poświęconej nimfom (nimfeum z Pompejów). Takie konstrukcje zdobiły wiele rzymskich ogrodów, dla których pierwowzorem były właśnie ogrody Lukullusa. Był on jednym z największych rzymskich wodzów w I wieku p.n.e. Zgromadził wielki majątek dowodząc wojskami w Azji. Tam też zetknął się z bliskowschodnimi ogrodami. Po powrocie do Rzymu zasłynął niezwykle wystawnym życiem.

Mozaiki znajdowały się dziewięć metrów pod poziomem ulicy. Na jednej widać korpulentnego kupida dosiadającego delfina, a na drugiej głowę wilka. Archeolodzy znaleźli też w pobliżu marmurową głowę Wenus, prawdopodobnie pozostałość po stojącej obok nimfeum rzeźbie.

Na podstawie Times Online.

Krótkie wieści

Na pozostałości kręgu sprzed około dwóch tysięcy lat nadziali się archeolodzy w pobliżu wzgórza Tara w Irlandii. Konstrukcja ma średnicę 80 metrów i znajduje się na trasie budowanej właśnie drogi. To kolejny argument dla zwolenników jej odsunięcia od wzgórza Tara, dawnej siedziby irlandzkich władców.

Około 10 tysięcy fragmentów chińskiej ceramiki i porcelany wydobyli archeolodzy z wraku XIII-wiecznego statku leżącego na dnie Morza Południowochińskiego.