Jezioro zdradza dzieje andyjskiej metalurgii

Badania koncentracji miedzi, ołowiu, cynku, antymonu, bizmutu i srebra w osadach z jeziora Laguna Pirhuacocha pozwoliły kanadyjskim i amerykańskim naukowcom zgłębić słabo dotąd znane dzieje metalurgii w środkowych Andach. Odkryli m.in., że rozwój metalurgii w tym rejonie nastąpił po upadku imperium Huari w XI w., co jest niespodzianką, gdyż wyrób metali zazwyczaj jest powiązany z silnymi ośrodkami państwowymi.

Badania wykazały też, że w połowie XV wieku miejscowi metalurdzy przerzucili się z miedzianych wyrobów na srebrne. Naukowcy wskazują, że w tym samym czasie Inkowie zażądali płacenia podatków w srebrze.

Choć najstarsze ślady produkcji metali odkryte w wyniku tych badań pochodzą z około 1000 roku naszej ery, to daty tej nie można uznać za początek metalurgii w Andach. Niestety hiszpańscy konkwistadorzy przetapiali wszystko co wpadło im w ręce, więc zachowało się bardzo mało metalowych zabytków z tamtego rejonu. Jednak nawet te nieliczne wskazują, że metale były znane w środkowych Andach co najmniej kilka wieków wcześniej (a na wybrzeżu Peru kilkanaście). Naukowcy pobrali już próbki osadów z około 30 innych miejsc. Pozostaje czekać na ich analizę.

Na podstawie Yahoo/Live Science