Wczesne płazy nie zasysały zdobyczy

Ryby zazwyczaj dopadają swoja zdobycz zasysając ją z pewnej odległości (tak robią m.in. akwariowe złote rybki czy „żywa skamieniałość” – latimeria). Jednak na lądzie taka metoda polowania się nie sprawdza, gdyż powietrze jest 900 razy rzadsze niż woda. Zwierzęta polujące na lądzie muszą więc złapać ofiarę pyskiem.

Akantostega to jeden z najwcześniejszych lądowych kręgowców
Autor: Arthur Weasley. Rysunek na licencji Creative Commons Attribution 2.5

Naukowcy z Harvard University w Cambridge postanowili sprawdzić, czy wczesne płazy zachowały rybią metodę polowania (co zmuszałoby je do żywienia się głównie w wodzie), czy też radziły już sobie bez zasysania. Analiza kości czaszek współczesnych ryb pozwoliła naukowcom znaleźć cechy w łączeniach kości związane ze ssaniem. Cechy te znaleźli następnie w skamieniałych szczątkach wymarłych ryb, ale już nie u żyjącej około 370-350 milionów lat temu Akantostegi uznawanej za jednego z pierwszych czworonogów (na ilustracji powyżej).

Wyniki badań pozwalają przypuszczać, że wczesne płazy oduczyły się ssania, gdy żyły jeszcze głównie w wodzie. Nie jesteśmy jednak w stanie rozstrzygnąć, w którym środowisku częściej polowały.

Na podstawie National Geographic. Naukowcy z Harvardu opublikowali swoje badania w PNAS.