Ludzie, których składano w ofierze w Teotihuacan, pochodzili z daleka

Trzy lata temu archeolodzy znaleźli w Piramidzie Księżyca w Teotihuacan szczątki ponad 50 osób, które złożono w ofierze. Większość miała obcięte głowy. Przeprowadzone teraz badania genetyczne wykazały, że owi nieszczęśnicy nie byli mieszkańcami Teotihuacan, ale pochodzili z odległych o setki kilometrów obszarów Majów oraz ziem położonych nad Atlantykiem i Pacyfikiem. Zdaniem archeologów zostali pojmani w trakcie wojen albo trafili do Teotihuacan w wyniku dyplomacji (na przykład jako dary).

Piramida Księżyca w Teotihuacan

Ofiary były składane w latach 50-500 n.e. dla uczczenia kolejnych faz budowy Piramidy Księżyca. Jest to druga co do wielkości piramida w Teotihuacan. Większa od niej jest jedynie Piramida Słońca.

Teotihuacan leży blisko 40 kilometrów na północny-wschód od miasta Meksyk. Powstało około II wieku p.n.e., a szczyt potęgi osiągnęło w połowie I tysiąclecia n.e. Mieszkało w nim wtedy 200 tysięcy ludzi. Nie wiemy do jakiego należeli ludu i jakim posługiwali się językiem. Upadło w połowie VIII wieku.

Obecną nazwę miasta wymyślili Aztecy, którzy natknęli się na jego imponujące ruiny, gdy przybyli do środkowego Meksyku w XIII wieku. Znaczy ona mniej więcej „miejsce, gdzie rodzą się bogowie”. Aztecy wierzyli, że miasto jest dziełem gigantów.

Na podstawie Reutersa.