Trzy średniowieczne miasta odkryto w Etiopii

Pozostałości trzech dużych muzułmańskich miast, które mogły tworzyć centrum zaginionego średniowiecznego sułtanatu znaleźli francuscy archeolodzy w Etiopii.

Ruiny Asbari, Masal i Nory Francuzi odkryli na północny-wschód od stolicy kraju Addis Abeby. Leżą one na obszarze o długości 11 kilometrów. Do naszych czasów zachowały się pozostałości upraw tarasowych, dzielnic mieszkalnych, murów, dróg i oczywiście meczetów. Ten w Asbari archeolodzy uznali za jeden z największych w Etiopii. Jego mury wciąż pokrywają arabskie napisy. Mury meczetu w Norze zachowały się zaś do wysokości pięciu metrów.

Sułtanat Szeua powstał w X wieku. Był jednym z licznych małych islamskich państw, które rywalizowały z chrześcijańskimi władcami Etiopii. Rządziła nim dynastia Mahzui wywodząca się wedle legendy z Mekki. Sułtanat kontrolował szlaki handlowe między leżącym w górach chrześcijanskim królestwem, a portami nad Morzem Czerwonym. W XIII w. uzyskał hegemonię nad innymi islamskimi państwami w regionie. Była ona jednak krótkotrwała. Latem 1285 roku Szeua uległa wojskom sułtanatu Ifat.

Z czasem pamięć o dokładnej lokalizacji sułtanatu zanikła. Zachowała się tylko jego nazwa, której jeszcze w latach 90. XX wieku używano na określenie centralnej prowincji Etiopii.

Na podstawie Sapa-afp.