XIV-wieczny kwadrant wzbogacił restauratorów

115 tysięcy funtów uzyskali dzisiaj na licytacji właściciele restauracji w Canterbury za średniowieczny kwadrant, który w 2005 roku wykopano na ich posesji podczas rozbudowy lokalu.

Kwadrant to instrument astronomiczny pozwalający ustalić porę dnia, czas wschodu i zachodu Słońca oraz określić szerokość geograficzną. W średniowieczu były to bardzo drogie i rzadkie przedmioty. Dotychczas znaleziono ich tylko 8. Ten z Canterbury jest spośród nich najmniejszy, ale też najprostszy, bo w odróżnieniu od reszty nie można nim było robić pomiarów w nocy.

Jego znalezienie podczas wykopalisk eksperci uznali za niezwykłe zdarzenie, gdyż najczęściej dawne instrumenty astronomiczne przekazywano z pokolenia na pokolenie i do naszych czasów docierały na strychach bądź w prywatnych kolekcjach. Archeolodzy nie wiedzą dlaczego tak cenna rzecz znalazła się w jamie będącej najpewniej śmietnikiem średniowiecznego domu. Być może porzucił ją pielgrzym, gdyż w tym rejonie znajdowało się w XIV wieku wiele przeznaczonych dla nich gospód.

Na podstawie BioEd Online (dzięki Helblindi za link). Zdjęcie kwadrantu możecie obejrzeć na stronach domu aukcyjnego, który go sprzedał.