Szympans z włócznią

Stało się. Nie jesteśmy już jedyną istotą na Ziemi produkującą broń. Dołączyło do nas stado szympansów z senegalskiej sawanny, które opanowało produkcję włóczni. Choć włócznia to w tym wypadku trochę za duże słowo.

Proces produkcji jest prosty, przynajmniej z człowieczego punktu widzenia. Szympans zrywa mniej więcej półmetrową gałąź, oczyszcza ją z mniejszych gałązek i liści, a potem ostrzy jeden koniec zębami. Tak przygotowaną bronią atakuje dziuple, w których mogą się chować niewielkie małpiatki.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Vt5cx_nc3Jw]
Naukowcy, którzy opisali wyniki swoich obserwacji w Current Biology podkreślają, że włócznią posługiwało się wiele małp. Od marca 2005 roku do lipca 2006 roku widzieli produkcję 26 włóczni (12 podkradli szympansom) i 22 polowania z ich użyciem. Tylko jedno zakończyło się sukcesem, ale i tu nie ma pewności, czy szympans zabił małpkę włócznią, czy dopiero, gdy po wyciągnięciu z dziupli rozerwał ją gołymi rękami.

Niedawno pisałem o odkryciu kamieni, którymi 4300 lat temu szympansy rozbijały skorupy orzechów, co zresztą wiele razy obserwowaliśmy u współczesnych szympansów (film). Wiemy też, że szympansy używają patyków do wyciągania termitów, a także że polują na inne małpy gołymi rękami. Polowanie za pomocą włóczni, to jednak dużo poważniejsza sprawa, gdyż „dziadki do orzechów” były zwykłymi kamieniami, których szympansy w żaden sposób nie przygotowywały. W przypadku włóczni mamy już do czynienia z opracowanym procesem produkcji narzędzia, który następnie opanowała część stada (głównie samice i młodsze samce), czego dotąd nigdy nie widzieliśmy.

W związku z tym odkryciem wiele osób wspomni zapewne o Planecie Małp. Nie ma się czego obawiać ;). Wciąż wyprzedzamy szympansy o co najmniej 3 miliony lat.

Więcej możecie przeczytać m.in. w National Geographic. Polecam też wpis na blogu Miggawki.