Wczesne ślady rolnictwa z Panamy

Prehistoryczni mieszkańcy Panamy zajadali udomowioną kukurydzę, maniok i marantę już 7800 lat temu – ustalili naukowcy z University of Calgary. To dużo wcześniej niż dotąd sądzono.

Odkrycie było możliwe dzięki badaniu drobinek skrobii, które przetrwały na kamiennych narzędziach używanych od 3 do 7,8 tysięcy lat temu. – Wyniki badań są kolejnym dowodem na to, że wczesne rolnictwo w Ameryce nie było skoncentrowane na jałowych wyżynach środkowego Meksyku i w peruwiańskich Andach jak kiedyś sądzono, ale na nizinnych obszarach i w wilgotnych lasach tropikalnych – twierdzi Ruth Dickau, która kierowała badaniami.

Podkreśla jednak, że znalezione rośliny zostały udomowione poza Panamą (kukurydza w Meksyku, a maniok i maranta w Ameryce Południowej). Przez Panamę przebiegał jednak jedyny szlak łączący te obszary, więc trafiały do niej nowinki z obu regionów. W przyszłym tygodniu wyniki badań opublikuje PNAS. Ja skorzystałem z informacji na EurekAlert.

Przez długi czas naukowcy nie potrafili znaleźć dowodów wczesnego rolnictwa w wilgotnych obszarach, gdyż nasiona i fragmenty roślin nie miały szans przetrwać tysięcy lat w takim klimacie. Dość młoda metoda badania mikroskopijnych pozostałości skrobi zachowanych na pradawnych kamiennych narzędziach zmieniła sytuację. Za jej pomocą naukowcy z Calgary natrafili też na najstarsze ślady użycia udomowionych papryczek chili oraz udowodnili, że 4300 lat temu szympansy z zachodniej Afryki rozbijały orzechy kamieniami.

Od profesora Scotta Raymonda z University of Calgary dowiedziałem się, że tytuł najstarszej udomowionej w Ameryce rośliny dzierżą obecnie kabaczki (na zdjęciu poniżej), które uprawiano w środkowym Meksyku i w Ekwadorze co najmniej 9 tysięcy lat temu.

Tags: