Pradawne początki chili

Indianie udomowili chili ponad 6 tysięcy lat temu – ustalili naukowcy dzięki mikroskopijnym ziarnom skrobi, które znaleźli na prehistorycznych przedmiotach pochodzących z siedmiu stanowisk w środkowej i południowej Ameryce.

 

Ziarna te początkowo sprawiły naukowcom pewien kłopot, gdyż nie potrafili ustalić z jakiej są rośliny. W końcu Linda Perry, antropolog ze Smithsonian Institution’s National Museum of Natural History wpadła na pomysł, że mogą pochodzić z chili. Okazało się, że ziarenka skrobii z chili, różnią się wyglądem nie tylko od dużo częściej spotykanych ziaren skrobii z ziemniaków, manioku czy innych roślin bulwiastych, ale też od ziaren z dzikiego chili. Dzięki temu naukowcy potrafią teraz ocenić, czy użyto udomowionej przyprawy, czy dzikiej.

Odkrycie Perry pozwoliło ustalić, że najstarsze znane na razie ślady użycia udomowionych papryczek chili mają 6100 lat i pochodzą z Ekwadoru. Jednak naukowcy są przekonani, że udomowione chili musiało trafić do Ekwadoru z innego rejonu, więc na pewno używano go już wcześniej. Ich zdaniem pięć różnych gatunków chili udomowiono w Meksyku, południowych Andach i nizinie Amazonki. Naukowcy liczą, że w przyszłości ustalą, kiedy i gdzie ludzie pierwszy raz zastąpili dzikie chili udomowionym.

Odkrycie zostało opisane w magazynie Science. Ja skorzystałem z materiału w National Geographic.

Tags: ,