Brytyjskie Koloseum

Amfiteatr w Chester został przebudowany, by bardziej przypominał rzymskie Koloseum – donosi dziennik The Independent. Zdaniem brytyjskich archeologów, gdy cesarz Septymiusz Sewer przebywał w Brytanii, zewnętrzny mur niewielkiego amfiteatru wzbogacono ślepą arkadą złożoną aż z 80 łuków. (rekonstrukcja) Więcej miało tylko Koloseum, którego arkada była jednak prawdziwa.

Resztki amfiteatru w Chester

Chester (rzymskie Deva Victrix) narodziło się w latach 70. I wieku n.e., gdy rzymski II legion zbudował obóz dla sześciu tysięcy żołnierzy. Jak to często bywało obóz szybko zaczął przekształcać się w miasto i około 100 roku pojawił się amfiteatr, by zapewnić mieszkańcom rozrywkę. Przebudowa upodabniająca prowincjonalny amfiteatrzyk do wzorca ze stolicy imperium miała miejsce sto lat poźniej.

Dzięki wykopaliskom archeolodzy ustalili też, że widzowie, których mogło być nawet 10 tysięcy, najwyraźniej dość miło spędzali czas w amfiteatrze, racząc się łososiem, ostrygami, orzechami laskowymi i wieloma rodzajami mięsa, które smażono w straganach przed budynkiem. Tymczasem na arenie rozgrywał się ku ich uciesze krwawy dramat, którego ślady również zachowały się do dzisiaj. Archeolodzy znaleźli fragment szczęki, górny kręg, kawałek nogi oraz kilka fragmentów czaszki. Obraz bezwzględnej walki o przeżycie uzupełniają połamane sztylety i rozbite części gladiatorskich zbroi. Na arenie zachowały się zaś trzy duże kamienne bloki z resztkami żelaznych pierścieni. Najpewniej przywiązywano do nich nieszczęśników, by zagwarantować, że krwawe widowisko rozegra się w miejscu, które wszyscy będą dobrze widzieli.

Złote czasy amfiteatru skończyły się wraz z nadejściem chrześcijaństwa, które zwalczało krwawe rozrywki. Popadł w zapomnienie i ruinę. Przez wiele stuleci nikt nie wiedział nawet o jego istnieniu. Odkryto go przypadkiem dopiero w 1929 roku.

Choć „The Independent” bardzo zachwyca się amfiteatrem z Chester, to nie należał on do najwspanialszych wśród około 90 amfiteatrów, które powstały w rzymskim imperium. Najpewniej był jednak najbardziej imponującym z 13 amfiteatrów zbudowanych w Brytanii.

Lepsze, ale niestety chronione prawami autorskimi, zdjęcia amfiteatru znajdziecie tutaj.