Nieznane ruiny odkryte w odległym zakątku Peru

Takie odkrycia zdarzają się już bardzo rzadko. W prowincji Amazonas we wschodnim Peru znaleziono zarośnięte gęstym lasem nieznane ruiny, będące prawdopodobnie pozostałością centrum obrzędowego ludu Chachapoya.

Na ruiny znajdujące się na płaskowyżu La Meseta (około 2000 m. n.p.m.) natrafili trzej mieszkańcy Amazonas podczas polowania. Nazwali je Huaca La Penitenciaria (Ruiny Więzienia). O odkryciu poinformowali Keitha Muscutta, angielskiego odkrywcę, fotografa i badacza prekolumbijskich kultur w Andach. Na miejsce dotarł on w sierpniu ubiegłego roku.

Główną częścią odkrytego kompleksu jest trzypoziomowa budowla, którą Muscutt uznał za platformę ceremonialną. Przed nią rozciąga się plac wielkości piłkarskiego boiska (rekonstrukcja). Zdobiący platformę fryz ma motywy charakterystyczne dla kultury Chachapoya, jednak nie są znane inne taki budowle będące dziełem tego ludu. Na szczycie platformy Muscutt znalazł resztki prostokątnych i okrągłych budynków. Zadziwiające jest to, że ruiny znajdują się na płaskowyżu, gdyż dotychczas budowle Chachapoya znajdowano tylko na szczytach wzgórz. Nie są też ufortyfikowane choć leżały na obrzeżach ich ziem. Może to świadczyć, że żyjący w górach Chachapoya mieli pokojowe kontakty z mieszkańcami amazońskich nizin, albo że ich ziemie rozciągały się dalej na wschód.

Chachapoya to jedna z najsłabiej poznanych prekolumbijskich kultur w Peru. Jej początki sięgają VIII w., gdy w trudno dostępnych regionach wysokich Andów powstała federacja plemion. Istniała aż do 1475 roku, kiedy uległa wojskom Inków. Zażarty opór górali zrobił jednak na Inkach wielkie wrażenie. To oni ukuli termin Chachapoya, czyli „wojownicy z chmur”. Nazwa, którą waleczni górale określali samych siebie, nie zachowała się do naszych czasów. Pozostały po nich prawie wyłącznie kamienne twierdze ulokowane na szczytach gór (m.in. Kuelap, Gran Pajaten i Vira Vira) oraz składane w jaskiniach mumie.

Na podstawie EurekAlert!.