Kolejny mieszaniec

Czaszkę mającą cechy charakterystyczne dla neandertalczyków i Homo sapiens znaleźli naukowcy w rumuńskiej jaskini Pestera cu Oase (Jaskini z Kośćmi). Ich zdaniem to kolejny dowód na to, że oba gatunki ludzi współżyły ze sobą. Swoje odkrycie opublikowali w PNAS.

Czaszka ma około 35-40 tysięcy lat i bardzo przypomina czaszkę Homo sapiens. Jest jednak bardziej płaska, ma dużą kość za uchem i wyjątkowo duże górne zęby trzonowe, charakterystyczne dla neandertalczyków i innych wczesnych hominidów.

To już drugie szczątki mieszańca znalezione w Rumunii. Kilka miesięcy temu naukowcy uznali za takie czaszkę i trochę kości odkrytych wiele lat temu w innej jaskini, a potem zapomnianych. Najbardziej znanym mieszańcem jest jednak chłopiec, którego szkielet naukowcy znaleźli w Portugalii w 1998 roku.

Mimo coraz liczniejszych szczątków identyfikowanych jako pozostałości mieszańców wielu specjalistów wątpi w to, że Homo sapiens i neandertalczycy mieli wspólne potomstwo. Moc tych znalezisk osłabia to, że we wszystkich brali udział ci sami naukowcy: Amerykanin Erik Trinkaus i Portugalczyk Joao Zilhao. Niektórzy uważają, że błędnie intepretują oni archaiczne cechy w odkrytych kościach. Na przykład dr. Richard Potts ze Smithsonian’s National Museum of Natural History stwierdził, że czaszka z Pestera cu Oase, to najstarsza znaleziona w Europie czaszka współczesnego człowieka, a archaiczne cechy nie pochodzą od neandertalczyka, ale są pozostałością po afrykańskich praprzodkach człowieka.

Skorzystałem z depeszy AP.