Homo sapiens byli w Europie 45 tysięcy lat temu

Wędrówka naszych przodków z Afryki do Europy była szybsza niż przypuszczaliśmy. Dotąd specjaliści uważali, że Homo sapiens, którzy jakieś 50-60 tysięcy lat temu opuścili Afrykę, na nasz kontynent dotarli dopiero 40 tysięcy lat temu. Rosyjscy i amerykańscy naukowcy znaleźli jednak dowody świadczące, że już 45 tysięcy lat temu żyli nad Donem.

W Kostienkach 40 kilometrów na południe od Woroneża wykopali przedmioty z kości, kamienia i kłów mamuta, a także zęby ludzi. Datowanie znaleziska nie budzi wątpliwości. Przedmioty znajdowały się pod warstwą popiołów, będącą pozostałością po ogromnej eksplozji jednego z włoskich wulkanów około 40 tysięcy lat temu. Naukowcy użyli też nowoczesnych metod datowania – luminescencji stymulowanej optycznie, pozwalającej ustalić kiedy ostatni raz na przedmiot padało światło dzienne i datowania paleomagnetycznego, opartego na zmianach w polu magnetycznym ziemi.

Szczególne zainteresowanie naukowców wzbudził znaleziony w 2001 roku kawałek kła mamuta, w którym jak się wydaje mieszkaniec Kostienek próbował ponad 40 tysięcy lat temu wyrzeźbić głowę. Pracy najpewniej nie dokończył. Jeśli rzeczywiście jest to rzeźba (naukowcy wciąż nie sa pewni), to byłaby najstarszym przykładem sztuki figuratywnej (zdjęcie kilku przedmiotów znalezionych w Kostienkach, trzy ujęcia domniemanej rzeźby widać u góry).

Naukowców zaskoczyło to, że pochodzący z Afryki Homo sapiens zaczęli kolonizację Europy od najchłodniejszej i najbardziej suchej części kontynentu. To bezpośredni dowód na to, że nasi przodkowie doskonale przystosowywali się do różnych warunków klimatycznych. Wiemy, że po przybyciu nad Don rozszerzyli swoją dietę o małe ssaki i zwierzęta żyjące nad rzekami. By przetrwać niskie temperatury, szyli ubrania ze zwierzęcych futer.

Rosyjscy naukowcy od dziesięcioleci badają obozowiska myśliwych w Kostienkach. Znaleźli tam wiele mających 30-40 tysięcy lat pozostałości po nich, m.in. kości ludzi i zwierząt, narzędzia z kamienia i kości, prymitywne rzeźby, biżuterię.

Na podstawie EurekAlert!