Największy europejski dinozaur

Ważył tyle co siedem słoni i 150 milionów lat temu włóczył się po Hiszpanii. Sprawił teraz wiele radości hiszpańskim paleontologom, w których ręce wpadły fragmenty jego nóg, czaszki, kręgosłupa i żeber.

Mowa o pierwszym znalezionym dinozaurze z nieznanego dotąd gatunku Turiasaurus riodevensis (rysunek). Miał on około 30-37 metrów długości i ważył jakieś 40-48 ton. Jest największym znanym dinozaurem, jaki żył na naszym kontynencie.

Szczątki Turiazaurusa naukowcy z Fundación Conjunto Paleontológico de Teruel-Dinópolis znaleźli w 2004 roku w miejscowości Riodeva na północy Hiszpanii. O swoim odkryciu napisali w najnowszym „Science”.

Należy on do największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek żyły – zauropodów. Były to roślinożerne zwierzęta z charakterystycznymi długimi szyjami i ogonami. Najbardziej znane zauropody to Apatozaurus (dawniej zwany Brontozaurusem), Brachiozaurus, czy Diplodok.

Dotychczas największy europejski dinozaur miał co najmniej 20 metrów długości i ważył około 40 ton. Naukowcy znaleźli jego szczątki na brytyjskiej wyspie Wight.

Turiasaurus riodevensis ustępuje jednak największym zauropodom, które żyły w dzisiejszej Argentynie. Odkryty w 2001 roku Puertasaurus reuili miał 80 do 100 ton wagi i 35-40 metrów długości. Numerem jeden jest jednak Argentinosaurus huinculensis, który miał około 40 metrów długości i 100-110 ton wagi.

Brytyjski paleobiolog David Martill wierzy jednak, że znalezienie w Europie gigantów dorównujących argentyńskim jest tylko kwestią czasu.

Na podstawie National Geographic.