Wikingowie znów najadą Irlandię

Nie będzie to wielka wyprawa. Ku wybrzeżom Szmaragdowej Wyspy wypłynie w lipcu przyszłego roku z Roskilde zaledwie jedna łódź Wikingów – dokładna rekonstrukcja drakkaru zbudowanego w 1042 roku, który 920 lat później odkryto na dnie fiordu Roskilde w Danii. „Morski Ogier” – tak nazywa się okręt – ma popłynąć do Dublina i z powrotem.

Zbudowana przez Muzeum Wikińskich Okrętów w Roskilde jednostka ma 30 metrów długości, 3,8 metra szerokości i 60 wioseł. Jego twórcy używali średniowiecznych technik i narzędzi. 100-osobową załogę „Morskiego Ogiera” będą tworzyć pracownicy muzeum oraz ochotnicy.

Na podstawie The Copenhagen Post.

Pierwowzór „Morskiego Ogiera”, czyli „Skuldelev II” w muzeum
w Roskilde. Zbudowano go w 1042 roku w Dublinie
Autor: Casiopeia. Zdjęcie na licencji
Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Germany

Pierwszy raz złowieszcze drakkary dotarły do brzegów Irlandii w 794 roku. Wikingowie złupili wówczas wyspę Rechru (jej współczesna lokalizacja nie jest pewna). Cztery lata później morscy rabusie napadli wyspę Św Patryka, a w głąb lądu pierwszy raz pomaszerowali w 807 roku. Przez kolejne dziesięciolecia najeźdźcy, zwani przez mieszkańców Irlandii Finnghail (jasnowłosi cudzoziemcy) lub po prostu Ghail, rabowali klasztory i wioski. Pogańscy Wikingowie ze szczególnym upodobaniem mordowali zakonników, niszczyli klasztorne zabudowania i topili święte księgi (czytaj: Dawna księga z irlandzkiego mokradła).

Ich łupieżcze najazdy doprowadziły do upadku niezwykłej kultury wczesnośredniowiecznej Irlandii, która słynęła z klasztorów, pięknych ksiąg i misjonarzy nawracających znaczną część Europy. Z czasem Wikingowie zaczęli się osiedlać na wybrzeżach Szmaragdowej Wyspy i próbowali ją podbić. Krwawe walki o panowanie nad Irlandią trwały aż do 1014 roku, kiedy to irlandzki arcykról Brian Boru zmasakrował wikińskie wojska na polach Clontarf niedaleko Dublina, będącego wówczas główną osadą Wikingów na wyspie.