Północne Chiny też są kolebką porcelany

Za kolebkę porcelany od dawna uważano południowochińskie prowincje Jiangsu i Zhejiang, gdzie archeolodzy odkryli wiele starych pieców, które osiągały wysokie temperatury potrzebne do jej wypalania (ok. 1200-1300 stopni Celsjusza).

Jednak już w latach 60. ubiegłego wieku niektórzy chińscy archeolodzy uważali, że również północne Chiny zasługują na ten tytuł. Nie mogli jednak wskazać odpowiednio starych pieców, w których możnaby wypalać porcelanę. Najstarsze jakie mieli pochodziły z IV-VI wieku n.e., a pierwsze porcelanowe naczynia pojawiły się już za panowania Zachodniej Dynastii Han (206 p.n.e.-24 n.e.).

Teraz wreszcie mają mocny dowód. W wiosce Duting w prowincji Hebei w północnych Chinach odkopano trzy piece z czasów Zachodniej Dynastii Han, w których można było osiągnąć wystarczająco wysoką temperaturę. Prawdopodobnie nie są to jedyne znane piece na północy Chin, w których w tym okresie można było wypalać porcelanę. Jednak dotychczas znajdowane były zbyt zniszczone, by dało się ocenić ich możliwości. Piece z Duting zachowały się zaś w doskonałym stanie.

Na podstawie People’s Daily/Xinhua.

Tags: