Homo sapiens wyszli z Afryki, ale potem niektórzy wrócili

70 tysięcy lat temu Homo sapiens wyruszyli z Afryki na podbój świata. Jednak jakieś 30 tysięcy lat później część z nich wróciła – wykazały badania genetyczne przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców.

Genetycy próbują odtworzyć szlaki wędrówek naszego gatunku wykorzystując charakterystyczne odmiany genów. Od pewnego czasu frapowało ich, że dwie genetyczne grupy ludzi żyjące w północnej i wschodniej Afryce miały najwyraźniej za przodków Azjatów.

Włoscy naukowcy pobrali próbki od 81 przedstawicieli tych dwóch grup. Badania wykazały, że obie pochodzą z wybrzeży południowo-zachodniej Azji. Stamtąd dotarły na Bliski Wschód, a następnie, około 40-45 tysięcy lat temu, udały się do Afryki. W tym samym czasie inna grupa ludzi wyruszyła z Bliskiego Wschodu do Europy.

– To odkrycie wspiera pogląd, że kultury późnej epoki kamiennej w Północnej Afryce i Europie miały wspólną ojczyznę na Bliskim Wschodzie – mówi Antonio Torroni z Uniwersytetu w Pawii (Włochy), który kierował badaniami. Ich wyniki opublikował w ostatnim numerze magazyn „Science„.

Na podstawie National Geographic. Polecam interaktywny atlas wędrówek naszych przodków.