Piramidy w Gizie budowano z użyciem betonu?

Część piramidy faraona Cheopsa została zbudowana z betonowych bloków – podejrzewają Michel B. Barsoum, doktor inżynierii materiałowej z Uniwersytetu Drexel w Filadelfii i Gilles Hug z Office National d’Etudes et de Recherches Aérospatiales (ONERA, francuski odpowiednik NASA). Ich badania wykazały, że część próbek pobranych z piramidy miała proporcje minerałów, które nie występują w żadnym znanym złożu wapienia. Z geochemicznej mieszanki wapna, piasku i gliny naukowcy wywnioskowali, że najpewniej jest to beton. Wyniki badań opublikowali w grudniowym wydaniu „The Journal of the American Ceramic Society”.

Zdaniem Barsouma i Huga zastosowanie betonu pozwala częściowo wyjaśnić jak Egipcjanie byli w stanie ukończyć tak gigantyczne budowle. Wylewany beton miał zastąpić bloki wykute w wapieniu głównie w górnych warstwach budowli, gdzie dostarczenie kamiennych bloków było bardzo trudne (infografika).

Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, podszedł bardzo sceptycznie do wyników badań. Zwrócił uwagę na to, że w naszych czasach piramidy były wiele razy naprawiane za pomocą betonu.

Więcej na ten temat przeczytacie w The New York Times (konieczna bezpłatna rejestracja) i w The Times.