70 proc. ludzi ma gen neandertalczyków?

Najbardziej rozpowszechniona wśród ludzi wersja genu MCPH1, który koduje mikrocefalinę, białko uczestniczące w regulowaniu wielkości mózgu, może pochodzić od neandertalczyków – twierdzą w najnowszym numerze PNAS naukowcy z uniwersytetu w Chicago.

Amerykańscy badacze ustalili, że wersja MCPH1 zwana allel D, którą ma około 70 proc. ludzi, pojawiła się w naszym genotypie zaledwie 37 tysięcy lat temu i bardzo szybko się rozprzestrzeniła. Ustalili też, że najpewniej powstała ona w linii, która oddzieliła się od przodków homo sapiens jakieś 1,1 mln lat temu. Co ciekawe allel D jest najbardziej powszechny w Europie, ale bardzo rzadko występuje w Afryce.

Bardzo możliwe jest więc, że allel D zawdzięczamy neandertalczykom, którzy żyli wyłącznie w Europie i na Bliskim Wschodzie, a w Afryce nie występowali. 40 tysięcy lat temu do Europy wkroczyli pochodzący z Afryki homo sapiens i wtedy allel D mógł w wyniku współżycia przedstawicieli obu gatunków człowieka trafić do naszego genotypu. Szybkie rozprzestrzenienie się „neandertalskiej” wersji genu MCPH1 oznacza, że była ona lepsza od dotychczas posiadanej przez homo sapiens. Naukowcy podkreślają jednak, iż nie ma pewności, że to neandertalczykom zawdzięczamy allel D, choć są oni bardzo mocnym kandydatem.

O bardziej bezpośrednim dowodzie współżycia neandertalczyków i homo sapiens przeczytacie tutaj.

Na podstawie Yahoo/Reuters.