Wandal Imhotep

Imhotep, nadworny achitekt króla Dżosera, zniszczył stare grobowce podczas budowy pierwszej egipskiej piramidy – ustalili polscy acheolodzy kopiący w Sakkarze. Do takiego wniosku doprowadził ich odkryty pod okalającymi piramidę murem fragment grobowca z suszonych cegieł, w którym pochowano dostojnika z okresu II dynastii (ok. 2890 -2686 p.n.e.).

– Nie ma wątpliwości: grobowiec ważnej postaci z pierwszych wieków III tysiąclecia p.n.e. padł w tym miejscu ofiarą monumentalnej budowli wznoszonej dla faraona kilkadziesiąt lat później – powiedział „Rzeczpospolitej” kierujący wykopaliskami prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Oznacza to, że piramidę i towarzyszące jej budowle (mur, rampy, itp.) Imhotep wzniósł nie na pustym miejscu, ale na terenie, który zajmowały grobowce dostojników.

– Dziś powiedzielibyśmy, że dopuścił się aktu wandalizmu, albo może zaszły jakieś okoliczności polityczne, dziś trudne do odczytania, w wyniku których budowniczy piramidy chciał zatrzeć, przekreślić pamięć o poprzednikach. Tak się zdarzało w dziejach starożytnego Egiptu – mówi prof. Myśliwiec.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.