Najstarsza świątynia na Bliskim Wschodzie?

Na początku października syryjska agencja prasowa SANA podała, że francuscy i syryjscy archeolodzy odkopali w Dżaadet al-Maghara w północnej Syrii pozostałości neolitycznej świątyni z IX tysiąclecia p.n.e., która ich zdaniem może być najstarszą odkrytą świątynią na Bliskim Wschodzie.

Budowla znajduje się nad brzegiem Eufratu. Została zbudowana z kamienia, ale ma też elementy z kości. Mury świątyni ozdobione są motywami geometrycznymi i malowidłem przedstawiającym głowę byka, w kolorach czerwonym, czarnym i białym. Archeolodzy znaleźli też wiele kamiennych przedmiotów, w tym groty włóczni i strzał. Świątynia jest kolejnym dowodem na powszechnie występujący w neolicie na Bliskim Wschodzie kult byka.

Kilka dni później o znalezisku napisała francuska agencja AFP, ale w depeszy nie pada słowo świątynia. Eric Coqueugniot, kierownik francuskiej ekspedycji opisuje znalezisko jako kolistą budowlę dużo większą od innych domów, która najpewniej służyła całej wiosce lub grupie ludzi. Powiedział też, że budowla pochodzi z około 8800 roku p.n.e., a malunki na jej ścianach są najstarszymi takimi dekoracjami odkrytymi na Bliskim Wschodzie.

Za agencją SANA o znalezisku napisała agencja AP, ale błędnie podała, że budowla pochodzi z IX wieku p.n.e. Ten błąd powielił też nasz PAP.