Neandertalczycy mogli tworzyć sztukę

Francuscy i brytyjscy naukowcy twierdzą, że uznawani za prymitywną formę człowieka neandertalczycy tworzyli sztukę, a tym samym potrafili myśleć abstrakcyjnie. Dowodem są znaleziska w Grotte de Fées, jaskini w Châtelperron w środkowej Francji.

Grotte de Fées była już wiele razy badana. Pierwszy raz w 1840 roku. Naukowców zaskoczyły znalezione przy szczątkach neandertalczyków zdobione przedmioty. Wszystko wskazywało jednak na to, że grupka neandertalczyków osiedliła się w grocie w jakiś czas po opuszczeniu jej przez bardziej zaawansowanych homo sapiens. Naukowcy byli więc przekonani, że zdobione narzędzia neandertalczycy przejęli od swych inteligentniejszych kuzynów albo skopiowali.

Jednak grupa francuskich i brytyjskich naukowców uważa, że dotychczasowe wnioski nie są prawdziwe, a wszystko przez bałagan, jaki w grocie zrobili XIX-wieczni poszukiwacze skamieniałości. W rzeczywistości neandertalczycy mieli mieszkać w Grotte de Fées około 44 tysiące lat temu, czyli jeszcze przed pojawieniem się na tych ziemiach homo sapiens. Oznacza to, że sami wpadli na pomysł zdobienia przedmiotów.

Jeśli wnioski naukowców są słuszne to byłby to przełom w naszej wiedzy o neandertalczykach. Dotąd powszechnie uważano, że nie potrafili oni myśleć abstrakcyjnie i tworzyć dzieł sztuki. Zdaniem niektórych właśnie słabszy poziom intelektualny doprowadził do wymarcia neandertalczyków około 10 tysięcy lat po pojawieniu się w zamieszkanej przez nich Europie homo sapiens.

Na podstawie The Independent.