Judzki pałac z perskim ogrodem

Sieć zbiorników, rur wodociągowych i podziemnych tuneli odkryli archeolodzy w antycznym pałacu w Izraelu. Pałac powstał jeszcze w czasach Królestwa Judy – jednego z dwóch żydowskich królestw, na które podzielił się Izrael po śmierci króla Salomona. Używali go też panujący później nad tymi ziemiami Babilończycy, Persowie, żydowscy królowie z dynastii Hasmonejczyków i Rzymianie.

Archeolodzy odkryli go w 1954 roku na terenie kibucu Ramat Rachel na południe od Jerozolimy. Ma 2,4 hektara powierzchni. – To wielki pałac, nawet ładniejszy niż te w Jerozolimie – powiedział Reutersowi Oded Lipschits z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Na rozbudowaną sieć wodociągową archeolodzy natrafili podczas ostatnich wykopalisk. Ustalili, że starą sieć odnowili i rozbudowali Persowie, którzy uwielbiali ogrody i chętnie zakładali je przy swoich pałacach. Również pustynne tereny wokół judzkiego pałacu przekształcili w mały raj z wodospadami.

Archeolodzy nie mają pewności jak działał system. Podejrzewają, że woda deszczowa z dachów pałacowych budynków trafiała rurami do zbiorników, a stamtąd była rozprowadzana do ogrodu lub na pola.

Na podstawie ABC News/Reuters.