Grobowiec babki pierwszego cesarza Chin

Po ponad roku badań chińscy naukowcy są pewni, że duży grobowiec znaleziony w prowincji Shaanxi w centralnych Chinach należał do babki Shi Huangdi, pierwszego cesarza Chin (na ilustracji).

Grobowiec ma 550 metrów długości i 310 metrów szerokości. Zajmuje powierzchnię 17,3 hektara, a komora grobowa ma ponad 100 metrów kwadratowych. Jest to drugi co do wielkości grobowiec przebadany przez chińskich archeologów, ale nie największy, jaki jest w Chinach. Kilku wielkich grobowców Chińczycy dotąd nie zbadali (przeczytaj o sporze o otwarcie mauzoleum Qianling).

Został zbudowany około 2250 lat temu, prawdopodobnie na rozkaz Shi Huangdi. Znajduje się na przedmieściach miasta Xi’an, 30 kilometrów od niezbadanego jeszcze grobowca cesarza Shi Huangdi, słynnego z odkrytej w pobliżu terakotowej armii, chroniącej miejsce spoczynku władcy.

Grobowiec cesarskiej babki był kilka razy rabowany i palony, ale archeolodzy znaleźli między innymi pozostałości dwóch wozów, których mogli używać wyłącznie władcy królestwa Qin, pieczęcie urzędników odpowiedzialnych za załatwianie wszelkich spraw za królowe, matki królów i księżniczki, kawałki monet, ceramiki oraz jadeitowych i brązowych przedmiotów. Niestety, dwie trumny (zewnętrzna i wewnętrzna) babki cesarza były zniszczone.

Kobieta zmarła, gdy przyszły cesarz Chin miał 20 lat. Historycy wierzą, że pod koniec swego życia miała znaczny wpływ na politykę w królestwie Qin, w tym na Shi Huangdi, który już w 13 roku życia został królem. Był ostatnim władcą królestwa Qin. W 221 r. p.n.e., po podbiciu sześciu innych chińskich królestw, został pierwszym cesarzem Chin.

Na podstawie Xinhuanet.